Зуби необхідні нам, аби пережовувати їжу та вимовляти звуки. Вони також є опорою для щік і губ. Окрім того, стан зубів і ротової порожнини — це показник здоров'я людини. Та хворі зуби можуть свідчити не лише про захворювання органів та систем організму, а й зумовлювати їх. Тож аби зберегти здоров'я усього організму, необхідно правильно доглядати за зубами та вчасно відвідувати лікаря-стоматолога.
Правильний догляд за зубами
Для здоров'я зубів передусім необхідно правильно харчуватися. Збалансоване харчування, у якому не бракує кальцію, фтору, фосфору, вітамінів А, С і Б, закладає грунт для краси наших зубів. Якщо організму не вистачає, наприклад кальцію, це неодмінно вплине на здоров'я зубів. Адже зуби — це кістки, а основу кісткової тканини становить саме кальцій.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Основним джерелом кальцію є молоко та молочні продукти. Значну кількість кальцію містять також сардини в маслі, капуста та мигдаль. Основним джерелом фтору є зелений особливо після другого-третього заварювання, морська капуста та риба. На фосфор багаті морепродукти.
На здоров'я зубів впливає повноцінне навантаження на них Зокрема, дав профілактики захворювань пародонту тобто тканин, що оточують зуб, необхідно вживати жорстку їжу.
Збільшує ймовірність розвитку карієсу вживання солодкого. Саме цукор сприяє розмноженню в ротовій порожнині бактерій, що зумовлюють псування зубів, — стрептококів і лактобактерій. Разом із залишками їжі ці бактерії утворюють на зубах зубний наліт. Живляться вони цукрами, які переробляють на шкідливі для зубів кислоти. Деякі цукри перетворюються на кислоти особливо швидко. Інші ж залишаються на зубах довше, що теж згубно впливає на зуби. Якщо зубний наліт не усувати, згодом він перетворюється на зубний камінь.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Науковці в галузі стоматології виявили, що боротися зі стрептококами та лактобактеріями дає змогу ксиліт — цукор, який утворюється природним шляхом. Ксиліт входить до складу деяких жувальних гумок.
Аби позбутися зубного нальоту, необхідно щодня підтримувати гігієну ротової порожнини. Для цього слід чистити зуби хоча б двічі на добу — вранці та ввечері. В ідеалі — після кожного вживання їжі. Лікарі-стоматологи рекомендують чистити зуби не лише зубною щіткою, а й зубною ниткою. Утім робити це треба правильно.
Засоби гігієни необхідно добирати індивідуально. Так, людям зі чутливими яснами, що кровоточать, доцільно використовувати щітки з м'якою щетиною або середньої жорсткості, а зубні пасти — із вмістом таких біологічно активних добавок, як-от: м'ята перцева, ехінацея пурпурова, ромашка, шавлія, олія чайного дерева, календула, екстракт хвої, алюмінію лактат. Людям з підвищеною чутливістю зубів доцільно використовувати щітки із середнім ступенем жорсткості, зубні пасти із вмістом стронцію хлориду та сполук калію. Люди з підвищеною схильністю до розвитку карієсу мають обирати зубні щітки із середнім ступенем жорсткості, зубні пасти із вмістом фтору та кальцію гліцерофосфату.
Прищеплення дітям окремих навичок догляду за ротовою порожниною:
• із двох років — полоскати рот після їжі
• із трьох років — чистити зуби спочатку щіткою без пасти, а згодом — із дитячою зубною пастою
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Для профілактики захворювань зубів і ротової порожнини слід відвідувати лікаря-стоматолога двічі на рік.
Чистимо зуби правильно
Рекомендації
Наносьте на щітку небагато зубної пасти. Адже до складу зубних паст входять абразивні матеріали, які значно твердіші за зубну емаль, тож у великій кількості можуть її пошкоджу ти.
Внутрішню й зовнішню поверхні зубів прочищайте у напрямку від лінії ясен до жувальної поверхні короткими обережними рухами. При цьому щітку тримайте під кутом 45г до лінії ясен.
Жувальну поверхню зубів чистіть короткими вимітальними рухами.
Внутрішню поверхню передніх зубів прочищайте у напрямку від лінії ясен до жувальної поверхні. При цьомутримайте щітку майже вертикально.
Язик і піднебіння прочищайте вимітальними рухами.
Використовуємо зубну нитку правильно
Рекомендації
Намотайте на середні пальці обох рук шматочок нитки, залишивши між пальцями невеликий відтинок.
Натягніть нитку за допомогою великого пальця однієї руки і вказівного другої. Рухаючи нитку вперед-назад, обережно просуньте її між зубами.
Огорніть ниткою зуб і, потягуючи її за кінці, почистіть бокову поверхню кожного зуба.
Користуйтеся зубною ниткою обережно, аби не поранити ясна.
Вчасний візит до лікаря-стоматолога
Якщо не усувати наліт, він може спричинити гниття зубів. Коли цей процес прогресує, без допомоги лікаря-стоматолога вже не обійтися. Допоки гниття не досягло пульпи, — м'якої тканини з нервовими закінченнями, — хворий зуб можна відновити за допомогою пломби. Для цього лікар-стоматолог, використовуючи бормашину, видаляє пошкоджені карієсом тканини. Потім заповнює отвір пломбувальним матеріалом. Після того як пломба застигне, лікар ще трохи її обтесує, аби відновити природну форму зуба.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Пломба, до складу якої входять смоли, затвердіває під дією блакитного волоконно-оптичного світла.
Якщо гниття досягає пульпи, виникає запалення. Іноді доводиться навіть видаляти зуб. Але цього можна уникнути, якщо вчасно звернутися до лікаря.
Лікар-стоматолог пролікує канали хворого зуба, а потім запломбує його. На дуже пошкоджені зуби надягають коронки, а замість видалених зубів ставлять міст або зубний протез.
Також за потреби лікар-стоматолог може запропонувати скей-лінг — професійне очищення зубів. Під час цієї процедури знімають зубний камінь і наліт у недосяжних для зубної щітки та нитки місцях. Після цього зуби полірують, аби запобігти накопиченню нальоту й усунути плями, що затьмарюють красу усмішки.
Подолання страху перед відвідуванням стоматологічного кабінету
Соціологічні опитування свідчать, що в понад 22% пацієнтів відвідування лікаря-стоматолога викликає страх. Але чи є підстави боятися цього? Нині в багатьох як державних, так і приватних закладах охорони здоров’я лікарі-стоматологи використовують швидкісні бормашини й місцеву анестезію. Тож під час більшості лікувальних процедур пацієнт майже не відчуває болю або дискомфорту. Також ще до початку лікування можна запитати у фахівця, що саме він робитиме. Така обізнаність дещо розвіє страх. Можна також домовитися з лікарем-стоматологом про сигнали, які подаватимете, відчувши біль — піднімання руки, заплющення очей тощо. Окрім того, позбутися страху перед відвідуванням стоматологічного кабінету допоможуть позитивні думки та установки.
Нині існують усі необхідні засоби, аби кожна людина впродовж життя мала здорові зуби, а отже, гарну усмішку. Догляд за зубами потребує зусиль, але, безумовно, це того варте.